KASUEMA

muusikaline koguperelavastus

Piletid

ETENDUSED

Etendused Tartus, Puiestee tänav 62,
Tartu Kroonuaia Kooli taga

TOIMUMISI HETKEL EI OLE

LAVASTUSEST

  • AUTOR SILVIA RANNAMAA
  • DRAMATISEERIJA AIDI VALLIK
  • LAVASTAJA ANDRES DVINJANINOV
  • KUNSTNIK ARTHUR ARULA
  • MUUSIKAJUHT ELE SONN
  • Liikumisjuht Heili Lindepuu
  • OSADES Ülle Kaljuste (Eesti Draamateater), Riho Kütsar (Vanemuine), Ingrid Isotamm, Ella Cecilia Claesson, Karl Kristjan Puusepp, Mikk Kaasik, Robin Haga, Kirke Kallaste, Emily Susanna Knotts, Katrina Laur, Gerda Lehis, Mairo Libba, Emily Mäesepp, Hella Niitra, Maarja-Liis Nurja, Janeli Remmelkoor, Stella Seim, Jaana Sommermann, Kärt Tõnissaar, Tuule Õige. Laval ansambel Efektiiv.

„Kasuemas” kohtume taas juba „Kadrist” tuttavate tegelastega. Uus elukorraldus viib Kadri internaatkooli ja seal leiab ta omalaadse perekonna: üheskoos elades lihvitakse vastastikku iseloomude teravaid nurki, õpitakse hindama nõudlikku sõprust, ära tundma tühisust ning avastama sisemisi väärtusi. Selles loos, nagu elus endaski, on nukrust ja valu ning noorte omavahelised suhted on tihti pingelised, kuid samas ka palju soojust, rõõmu ja hingeminevat südamlikkust.

Katkend „Kadri. Kasuema” Silvia Rannamaa kirjutatud järelsõnast:
„Me elame sageli nii, nagu oleks meil üksteise tundmaõppimiseks tuhat aastat aega. Me raiskame seda, mida peaksime hoidma. /–/ Me unustame liiga kergesti, et „igavikust” meie jaoks jäetud jupike on täiesti juhusliku pikkusega, ning et me võime üksteist kaotada igal viisil, ka nii, et enam midagi hüvitada ei saa. /–/ Mida tõsisemalt me aga suhtume peamisse elus, seda rohkem on meil põhjust naerda ja õnnelik olla.”

Silvia Rannamaa 1963. aastal ilmunud noortejutustuse „Kasuema” ainetel valminud dramatiseeringut pole teadlikult püütud kaasajastada, vaid lavastus viib meid rännakule kuuskümmend aastat tagasi. See, kuidas toonast aega mäletatakse ning mida üldse meenutamisväärseks peetakse, ei ole meie lavaloos üldse tähtis – sõltumata valitsevast riigikorrast on noore inimese armumised ja pettumused, unistused ja püüdlused, rõõmud ja mured, võidud ning kaotused on ikka ühesugused – pigem on meie loos kübeke (iroonilist) nostalgiat mineviku suunal. Lähiajaloo mäletamise viise on mitmeid, ehkki ükski neist pole ainuõige või vale ning arusaama minevikust kujundab alati meie praegune vaatepunkt. Kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta.

„Kasuema” etendub Tartus, Puiestee tänav 62, Tartu Kroonuaia Kooli taga.

Meedia